ЕХФ Европски Куп

Ракометарите на Охрид денеска од 17 часот во Романија го играат реванш натпреварот од 2-то коло од ЕХФ купот против Потаиса Турда. Четата на Алушовски во реваншот влегува со шест гола предност остварена во првиот меч одигран во Охрид (31:25). Охридњуз ќе информира за текот на средбата и најважните моменти. За да ги следите измените повремено освежувајте ја страната (рефреш):

Крај на натпреварот.

Потаиса Турда високо го порази Охрид со 39:29 со што целосно ја анулира победата на „Гладијаторите од првиот меч (31:25) и се пласира во 3-то коло од ЕХФ купот.

59. мин

Турда води 37:29

57. минута

Ојлески прецизен, 36:26.

56. мин

Домаќинот има највисоко водство на мечот 36:25

55. мин

Пешиќ реализира во напад, Турда води 34:25.

53. мин

Турда поведе со 10 разлика 32:22. Јотиќ возврати за 32:23, но домаќинот постигна брз гол, на што повторно враќа Јотиќ за 33:24.

51. мин

Се игра гол за гол. Турда води 31:22

50. мин

Турда има високо водство од 30:21

47. мин

Рурда ја има највисоката предност на мечот 28:19.

43. мин.

Домаќинот ја анулира целосно предноста на Охрид од првиот меч и поведе со 25:18.

42. мин.

Турда има предност 23:17

Почеток на 2 полувреме

Турда ја зголеми предноста на 19:15.

30.мин

Крај на првото полувреме. Турда води 17:14.

28.мин

Турда – Охрид 15:14

23.мин

Турда поведе 11:10, Охрид возврати за ново израмнување 11:11.

21.мин.

Чаневски од гол во гол за 8:7

20мин.

Гал Цирар промаши пенал за Охрид.

18. мин.

Досудени два пенали за Турда кои домаќинот ги реализира и води 8:6.

16 мин.

Охрид од пенал израмни на 6:6. Стрелец Цирар.

14.мин

Турда – Охрид 5:5

12 мин.

Охрид реализираше пенал за 4:4

7 мин.

При резултат 2:2, исклучен играчот на Охрид Пешиќ.

5 мин.

Потаиса Турда води 2:1.

16:15

Ракометарите на Охрид излегоа на терен и се загреваат за натпреварот со Турда.

16:00

Арена „Турда“ на час пред почетокот на мечот подготвена за натпреварот. Ова модерно спортско здание собира 3183 гледачи и се очекува солидно да биде исполнета.

Судии на натпреварот се Јоргос Панајидес и Мариос Андреоу од Кипар. Делегат е Фахредин Хашани од Босна и Херцеговина.