Фудбалерите на Партизан и Црвена Ѕвезда одиграа нерешено 1:1, во 133-то вечно дерби, по што “црно – белите” не успеаа да го прекинат седум годишниот пост  без победа пред своите гледачи над градскиот ривал.

Со голот на Бурзановиќ, Црвена Ѕвезда прва дојде во водство, додека конечните 1:1 беа постигнати по половина час игра со голот на Жука.

Македонскиот интернационалец Ивaн Тричковски доби дваесетна минути шанса откако во 70 минута влезе на местото на стрелецот на голот за  Бурзановиќ. Драган Чадиковски, не доби шанса.

На табелата лидерот Партизан останува во водство со 55 бода , пет повеќе од Црвена Звезда која е второпласирана со 50 бода.

За десетина дена, овие две екипи повторно ќе ги одмерат силите, но на “Маракана” стадионот, во 1/2-финалето од Купот на Србија.