Светскиот вицешампион Хрватска нема по добро да го памети гостувањето на „Мартинез Валеро“ стадионот, откако претрпе убедлив пораз (6-0) од Шпанија во втората рунда во рамките од Лигата на Нации.

Хрватите разочараа со играта и пристапот, а „црвената фурија“ со погодок ја казнуваа секоја гостинска грешка. Убедливата победа домаќините ја најавија на средината од првиот дел кога за десеттина минути постигна три погодоци. За 1-0 во 24-та минута погоди Саул Нигез.Марко Асенсио во 34-та зголеми на 2-0,  а минута подоцна Ловре Калиниќ си постигна автогол за негатива 3-0.

Избраниците на Луис Енрике не се задоволија со водството и продолжија да го газат хрватскиот состав.  После пет минути игра во второто полувреме Родриго погоди за 4-0. Капитенот Серхио Рамос во 57-та постигна погодок за 5-0, а конечните 6-0 ги постави Иско.

Шпанија со триумфот над Хрватска стигна до втората победа во фазата по групи, а Хрватска и Англија првите бодови ќе ги бркаат во меѓусебна пресметка за месец дена.